Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Korona virüs danışma hattı Alo 184

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Admin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Site Kurucusu
*******
93
mesajlar
91
konular
5
REP PUANI
Site Kurucusu
06-04-2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
İstanbul
(Adres)
#1
12-08-2020, 23:10:17
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sağlıktan eğitime, ekonomiden sosyal hayat kadar oldukça geniş bir alanda sıkı tedbirler alan Türkiye, salgının ardından kamu kurumlarının hızlı bir şekilde dönüştürdüğü ve bu kapsamda hizmet vermeye başlayan merkezlerden de ciddi katkılar aldı.
 Sağlık Bakanlığı SABİM’e yeni bir kimlik kazandırdı
 
İlk olarak 2004 yılında hayata geçirilen ve vatandaşların sağlık alanında bilgi alabileceği bir iletişim hattı olan Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) koronavirüsün ülkemizde görülmesinin ardından yeni bir kimliğe büründü.
 
Salgının Çin’de görüldüğü ilk dönemden bu yana Türkiye’nin sürece hazırlanması için önemli adımlar atan Sağlık Bakanlığı, mart ayı içinde Alo 184 hattını koronavirüs danışma hattına dönüştürdü ve vatandaşların tek telefonla hizmet alabilmesinin önünü açtı.

[Resim: korona-virus-danisma-hatti.jpg]
 
Vatandaşlardan yoğun ilgi
 
Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre Alo 184 SABİM Hattı mart ayı içinde sesli yanıt sistemi ve çağrı işlem hizmeti ile toplam 1 milyon 470 bin 833 talebi karşılayarak vatandaşlara bilgilendirme ve gerekli yönlendirmeleri sağladı.
 
Rekor düzeydeki talebin 419 bin 86’sını çağrı işlemleri oluşturdu. SABİM bu zaman diliminde ayrıca 1 milyon 51 bin 747 sesli yanıt sistemi çağrısı ile toplam 1 milyon 470 bin 833 talebi karşıladı.
Çağrılarda ilk sırayı İstanbul alırken, onu sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Antalya, Gaziantep, Kayseri ve Konya takip ediyor.
 
Bilim Kurulunun hazırladığı algoritmayla çalışıyor
 
Alo 184 SABİM üzerinden Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan algoritma çerçevesinde koronavirüs hastalığı konusunda bilgilendirme yapılıyor, risk teşkil eden kişilere ne yapılması gerektiği konusunda doğru bir yönlendirme sağlanıyor.
 
Mart ayında çağrı yoğunluğu yaşanması üzerine SABİM hem çağrı işlem hizmeti hem de sesli yanıt sistemi (IVR) ile talepleri karşılamaya başladı.

Sesli yanıt sistemiyle algoritma sorularına ve verilen cevaplara göre hastalık şüphesinin değerlendirilmesi yapılıyor, risk teşkil eden kişiler sağlık kurum ve kuruluşlarından muayene randevusu alması için Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) veya Alo 184 SABİM bünyesindeki sağlık personeline aktarılıyor.
 
Sağlık personelinin değerlendirmeleri sonucu bu kişilere bilgilendirme yapılıyor, gerekli yönlendirmeler sağlanıyor ve algoritma sonucu risk teşkil eden kişilerin gerekli bilgileri alınarak 112 Acil Yardım Hattı'na bildiriliyor ve takibi yapılıyor.
Kpss Bilgileri - Türkiye'nin Kpss Hazırlık Portalı olarak yola çıktık ve bu yolda tüm arkadaşlarımıza gerekli destekleri sağlamak için sürekli çalışıyoruz.

www.kpss2021.com - www.kpssbilgileri.com
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi